Programul Liturgic la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova

Evenimente

Săptămâna Patimilor este marcată de rugăciune şi meditaţie duhovnicească, de post şi mărturisire în toate sfintele lorcaşuri din Arhiepiscopia Craiovei. La Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, în contextul regulamentelor în viguoare, programul liturgic va fi transmis în direct pe pagina de Facebook, după cum urmează:

  • Luni, Marţi şi Miercuri, de la 7,30 – Ceasurile III, VI, IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor; de la 17,00 – Denia şi Ceasul I
  • Joi, de la 7,30 – Ceasurile III, VI, IX, Obedniţa şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare; de la 18,00 – Denia celor 12 Evanghelii
  • Vineri, de la 7,30 – Ceasurile Împărăteşti; de la 18,00 – Denia Prohodului;
  • Sâmbătă, de la 7,30 – Joi, de la 7,30 – Ceasurile III, VI, IX, Obedniţa şi Liturghia Sf. Vasile cel Mare; de la 23,30 – Canonul Sâmbetei Celei Mari, Slujba Sfintei Învieri şi Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur