Donaţie pentru campania de prevenire Covid-19 din partea Paraclisului „Sf. Irodion” – Poiana Mare

Evenimente

Paraclisul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici”, situat în curtea Spitalului Municipal Poiana Mare a intensificat în această perioadă activităţile de susţinere a campaniei medicale de combatere a virului Covid-19. Astfel, prin implicarea directă a preotului Tinel Dudău şi cu sprijinul mai multor oameni de bine, a fost dusă la bun sfârşit o colectă de 120 de sticle de alcol sanitar (dezinfectant) şi peste 400 de măşti de protecţie, dăruite Spitalului de Psihiatrie din Poiana Mare. „Slujind de pste 18 ani în spitalul din Poiana Mare, am învăţat ce înseamnă să slujeşti pacientului, fie că eşti medic, asistent, îngrijitor sau preot. În direct sau indirect eşti în sprijinul oamenilor bolnavi. Pentru mine, ca slujitori al Bisericii aici, văzând greutăţile şi expunerea angajaţilor, ne-am implicat cu ajutorul lui Dumnezeu şi al Sfântului Irodion, ocrotitorul nostru, pentru a ajuta cu materiale sanitare spitalul alături de care slujim. O parte din suportul financiar dedicat acestei colecte s-a găsit în contul bisericii noastre, o altă parte provenind din donaţiile oamenilor de bine. Doresc să le mulţumesc tuturor pentru ajutorul dat şi să-i asigur că vor fi pomeniţi totdeauna la Altarul nostru, împreună cu cei care sunt în boală şi suferinţă”, a spus pr. Tinel Dudău.

Pr. Ioniţă Apostolache