Voluntariat al tinerilor din ASCOR Craiova și Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, tinerii din ASCOR Craiova și Târgu-Jiu s-au implicat ca voluntari în organizarea sfintelor slujbe din bisericile Arhiepiscopiei Craiovei, în conformitate cu Îndrumările bisericești pentru starea de alertă, comunicate de către Patriarhia Română.

 În colaborare cu preoții parohi, pentru slujba de duminică, 17 mai 2020, tinerii au coordonat accesul credincioșilor în lăcașurile de cult și i-au îndrumat în vederea folosirii spațiului liturgic. Unde au fost posibilități, s-au realizat marcaje de delimitare pentru participarea la Sfânta Liturghie în afara bisericilor, iar cei prezenți au fost informați despre măsurile de distanțare socială. În continuare, atâta timp cât se vor menține aceste măsuri, membrii ASCOR se vor implica în buna desfășurare a slujbelor bisericești din locașurile de cult oltene.

(Diac. Teodor Marcu)