Activitate filantropică a parohiilor din orașul Rovinari, județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Parohia Rovinari I și Parohia Rovinari II din Protoieria Târgu-Jiu Sud au derulat în ultima parte a lunii mai un Proiect Filantropic denumit „Cu credință în suflet, să înfăptuim!”.

Proiectul a constat în strângerea de fonduri, folosite pentru a cumpăra alimente și dulciuri copiilor din familiile defavorizate care se află la marginea orașului Rovinari. Totodată, parte din beneficiari au participat și la Sfânta Liturghie din ziua de 21 mai, cu ocazia hramului parohiei „Sf. Împărați Constantin și Elena”, primind cruciulițe și sfinte icoane. Activitățile au fost coordonate de către preoții din orașul Rovinari: Pr. Daniel Foanene, Pr. Robert Țintă și Pr. Stoenoiu Cosmin, cu sprijinul domnului Adrian Popescu, profesor de religie de la Școala Gimnazială Nr. 3 Rovinari. În cadrul Parohiei Rovinari II, Grupul Catehetic „Sf. Ioan Botezătorul” s-a implicat în distribuirea darurilor.

(Diac. Teodor Marcu)