Finalizarea concursului online de pictură și desen: „Icoana – fereastră spre cer”, ediția a XIV-a

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 11 mai – 5 iunie 2020, Fundația „Cuvântul care zidește” a organizat un concurs online de pictură și desen.

Concursul se află la a XIV-a ediție, iar tematica de anul acesta a avut în centru „Sfinții taumaturgi”. Rezultatele și expoziția cu lucrările realizate au fost afișate pe blogul Fundației, fiind premiați cu diplome de participare un număr de 16 copii de la ciclul primar, gimnazial și liceal.

În continuare, Fundația „Cuvântul care zidește” desfășoară înscrierile pentru Concursul Oratoric „Sf. Ioan Gură de Aur”, ediția a XVI-a. Concursul se adresează elevilor de liceu și studenților și va consta în trimiterea electronică a unor discursuri sub formă de eseu, compoziție proprie. Fiecare câștigător va avea posibilitatea să-și prezinte eseul într-o emisiune radio. Tema de anul aceste este următoarea: „Familia – putere, iubire și speranță”.

(Diac. Teodor Marcu)