Expoziție de pictură realizată de către studenții Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova – „Satul românesc: de la peisaj la mesaj, de la trecut la prezent și viitor”

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova, prin specializările sale specifice domeniului de studii Arte Vizuale (Programele de licență: Artă Sacră – Restaurare icoană și Restaurare pictură murală; Arte Plastice – pictură și sculptură și Programul de Master: Conservare și restaurare) a derulat pe parcursul anului 2019 un amplu proiect artistic, intitulat semnificativ: „Satul românesc: de la peisaj la mesaj, de la trecut la prezent și viitor”. Proiectul și-a propus, de la început, o cercetarea a satului românesc din perspective peisajului ca gen al picturii de șevalet, realizat în tehnica ulei pe pânză, investigând prin acest mijloc plastic valorile perene ale acestui spațiu fundamental al identității naționale.

Studenții, alături de profesorii îndrumători, și-au propus să descopere acele valori fundamentale ale vieții, culturii și arhitecturii rurale, restituindu-le publicului prin valențele estetice și plastice din peisajele rezultate. Creațiile studenților, constituite într-un număr semnificativ de lucrări de pictură – 50 de pânze finalizate – fac obiectul unui amplu proiect expozițional, desfășurat în galerii de artă, licee cu profil artistic și universități, așezăminte culturale din zona Olteniei. Scopul acestor evenimente este de a sensibiliza privitorul, aducându-l în actualitate prin evocarea trecutului, prezentului, dar și a proiecției viitorului satului românesc, așa cum l-au văzut, imaginat și realizat prin tehnica picturii, studenții de la arte vizuale.

Prima expoziție a proiectului a avut loc în luna octombrie 2019, la sediul Facultății de Teologie Ortodoxă (Muzeul „Sfântul Nicodim” al Facultății) din Str. Brestei, nr. 24, Craiova. Al doilea eveniment al acestui proiect expozițional s-a derulat în mediul online, în data de 1 iunie 2020, pe pagina de Facebook „Galeria de Artă din Târgu Jiu”, fiind selectate un număr de 23 de peisaje, care au fost expuse virtual publicului.

Au expus on-line următorii studenți: Andrei Anuca, Bălan Ștefan, Băldău Andreea Corina, Băndică Ioan, Benga Mihai Tiberiu, Brădiceanu Dragoș, Călugăru Maria, Diaconu Gheorghe, Gogonea Ana Maria, Grapă Daniela, Marin Ana Maria, Matei Maria Mihaela, Minculeasa Sorina Elena, Nedelcu (Poenaru) Despina, Pițurcă Maria Mirabela, Preda Elena, Rădulescu Mihai, Răduț (Chirvăsuță) Carla Lucia, Ruican Constanță Mădălina, Sîrbu Georgiana, Șopârlă Denisa, Tudorel Predan și Turaiche Marius.

Profesorii coordonatori au fost: Conf. univ. dr. Vasile Fuiorea, Lect. univ. dr. Alexandrina Bădescu, Lect. univ. dr. Emilian Popescu, Lect. univ. dr. Emilia Burlan, Asist. univ. drd. Adrian Bănică, Asist. univ. drd. Gabriel Giodea, Asist. univ. drd. Laura Semenov, Asist. univ. drd. Dan Nica și Asist. univ. drd. Constantin Semenov.

Conf. univ. dr. Vasile FUIOREA