Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” Craiova va distribui 3000 de viziere în spitalele doljene

Evenimente

În data de 26 iunie 2020, Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” Craiova, reprezentată de către doamna Bursuc Adriana, a achiziționat 3000 de viziere de protecție, din fonduri obținute de la sponsori (SC DASS CENTER GWA),  pentru a fi distribuite gratuit, în funcție de nevoi, la spitalele din județul Dolj.

Această acțiune a Fundației, care activează cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, se înscrie în actele de ajutorare realizate la nivelul eparhiei noastre de către diferite asociații și fundații în perioada dificilă prin care trecem.

Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” Craiova a sprijinit Clubul de Robotică al Colegiului Național „Frații Buzești” în vederea achiziționării unor imprimante 3D, necesare producerii vizierelor de protecție, a distribuit 500 de viziere spitalelor din Craiova, și a desfășurat numeroase activități filantropice având ca beneficiari persoane vârstnice din Mun. Craiova.

 

 

(Diac. Teodor Marcu)