Parohia Sf. Nicolae din Calafat, alături de elevii absolvenți

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Parohia Sf. Nicolae din Calafat, la inițiativa Pr. Roman Alexandru-Anghel și a Pr. Micu Adrian, a dăruit la finalul săptămânii trecute elevilor din Municipiul Calafat daruri pentru finalizarea anului școlar și pentru promovarea examenelor naționale.  

Părintele Roman a transmis elevilor că trăim astăzi cu toţii un moment emoționant şi special la promovarea examenelor, însă cel mai greu examen este cel al vieții morale. Nu trebuie uitați părinţii, care îi ocrotesc şi îi susțin sufletește și material, dar și dascălii a căror muncă stă la temelia formării lor: „Ascultați-i cu atenție, atașați-vă sufletește de ei, încât, în școală, împreună să constituiți o altă familie, o comuniune de suflet şi de sfinţenie, crescând ca niște mlădițe sănătoase, puternice, pentru a fi folositori atât Patriei, precum şi Bisericii, pentru a putea urma cuvântul Mântuitorului: Precum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viță, tot aşa nici voi, dacă nu rămâneți în Mine. Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele (Ioan 16, 4-5)”.

 

(Diac. Teodor Marcu)