Modulul al II-lea de instruire al Proiectului Catehetic „Lumină din Lumină”, desfășurat la Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în data de 7 iulie 2020, a avut loc al II-lea modul de instruire al Proiectului Catehetic „Lumină din Lumină”. Întâlnirea a avut loc la Târgu-Jiu în Sala de conferințe a Protoieriei Târgu-Jiu Nord, unde au fost prezenți următorii preoți: Pr. Breană Marius, Pr. Gomoi Gheorghe, Pr. Sârbu Ciprian, Pr. Vătafu Cristi, Pr. Florea Daniel, Pr. Foanene Daniel, Pr. Țintă Robert, Pr. Bușe Petre, Pr. Vulpe Adrian, Pr. Țicleanu Dragomir și Pr. Coconețu Ion. Moderatorii întâlnirii au fost Pr. Dr. Sorescu Gabriel și Diac. Marcu Doru.

Proiectul Catehetic „Lumină din Lumină”, inițiat de către Sectorul de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei la începutul lunii iunie, are ca scop instruirea preoților pentru coordonarea activităților cu tinerii din parohii, precum și formarea de grupuri parohiale de tineret. Conform calendarului proiectului, tinerii vor începe activitățile în grupurile parohiale la finalul lunii august a acestui an.

(Diac. Teodor Marcu)