Preotul Dorel Niţescu, prohodit la Biserica „Sfinţii Arhangheli” – Amărăştii de Sus

Evenimente

Credincoşii Parohiei „Sfinţii Arhangheli” – Amărăştii de Sus, din Protopopiatul Craiova Sud, judeţul Dolj, şi-au luat rămas bun de la cel ce le-a fost păstor vreme de peste trei decenii. Preotul paroh, Dorel Niţescu, a trecut la cele veşnice la finele săptămânii trecute, fiind prohodit în biserica parohială, sâmbătă, 25 iulie. Părintele Niţescu s-a născut la 16 ianuarie 1948 în localitatea Amărăştii de Sus, judeţul Dolj, fiind absolvent al Facultăţii de Teologie din Bucureşti, promoţia 1977-1981. Pentru activitatea pastoral-misionară şi administrativă, ca preot în localitatea natală, mitropolitul Nestor Vornicescu i-a conferit rangul de iconom stavrofor.

Slujba de prohodire a fost săvârşită de un numeros sobor de preoţi, în frunte cu pr. protoiereu Grigore Vulcănescu. Trupul neînsufleţit a fost aşezat spre veşnică odihnă în cimitirul parohial. Dumnezeu să-l odihnească cu drepţii!

Pr. Ioniţă Apostolache