Pelerinaje organizate de ASCOR Târgu-Jiu la Lainici și Tismana

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în luna august, ASCOR Târgu-Jiu a organizat două pelerinaje la Mănăstirile Lainici și Tismana, unde au putut participa membrii asociației, dar și alți tineri doritori.

În data de 6 august, cu prilejul hramului „Schimbarea la Față a Domnului”, tinerii au participat la Sfânta Liturghie, după care au vizitat locurile din apropriere. În ziua de 22 august, pelerinajul s-a desfășurat la Mănăstirea Tismana, tinerii urcând și la Schitul de la Cioclovina. Tinerii au avut ocazia să petreacă un timp de calitate împreună, să se roage, dar și să admire frumusețile locurilor vizitate.

În prezent, în Arhiepiscopia Craiovei funcționează două filiale ale ASCOR, la Târgu-Jiu și la Craiova. Filiala de la Târgu-Jiu este coordonată de către studenta Georgiana Popescu, iar filiala de la Craiova este coordonată de către teologul Mihai Cosmin Bogdan.

(Diac. Teodor Marcu)