Mănăstirea Maglavit la zi de hram, închinat „Nașterii Maicii Domnului”

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Mănăstirea Maglavit și-a prăznuit hramul închinat „Nașterii Maicii Domnului”, sărbătoare așezată în calendarul bisericesc pe data de 8 septembrie. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în altarul de vară de un ales sobor de diaconi și preoți din zona mănăstirii, alături de Arhim. Vladimir Dărângă, Pr. Consilier Grigore Vulcănescu și Pr. Protoiereu Cătălin Neacșu.

În calitate de delegat al Înaltpreasfinției Sale, Pr. Vulcănescu a transmis mesajul de binecuvântare, dar a ținut și un cuvânt de învățătură pentru mulțimea de oameni prezentă în curtea sfintei mănăstiri. Sfinția sa a amintit mai întâi de durerea părinților Ioachim și Ana de a nu avea copii, dar și de credința lor puternică de a cere lui Dumnezeu urmași cu toate că ajunseseră la o vârsta înaintată. În a doua parte a predicii, părintele consilier a vorbit despre rolul Maicii Domnului în iconomia mântuirii neamului omenesc. Îndemnul de final a fost acela de a ne ruga către Maica Domnului care rămâne pentru creștini ușa milostivirii. De asemenea, a transmis și urarea de La mulți ani tuturor celor care poartă numele Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

(Diac. Teodor Marcu)