Noi activități pastoral-misionare în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Ișalnița, Protoieria Craiova Nord

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, cu susținerea Pr. Protoiereu Ion Nicolae, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Ișalnița, din cadrul Protoieriei Craiova Nord, a desfășurat în perioada 14 august – 8 septembrie 2020 diferite activități pastoral-misionare.

Inițiativa a aparținut Pr. paroh Badea Alexandru, cu sprijinul părintelui slujitor Nicolae Petrișor și al părintelui pensionar Turcu Iulian, și a constat în organizarea următoarele evenimente și acțiuni:

– 14-15 august: prăznuirea hramului „Adormirea Maicii Domnului”, cu aducerea sfintelor moaște ale Sfinților Trei Ierarhi, cu procesiune pe străzile localității, dar și cu sfințirea unei sfinte troițe în zona parcului de lângă sfântul locaș;

– 1 septembrie: slujbă de Te Deum la începutul anului bisericesc și sfințirea apei

– 7-8 septembrie: Vecernie Mare unită cu Litia, Sfânta Liturghie și sfințirea unei cruci-monument, în cinstea preoților care au slujit în această parohie.

Aceste activități s-au bucurat de prezența și implicarea enoriașilor, dar și a autorităților locale.

 

(Diac. Teodor Marcu)