Liturghie în sobor la Mănăstirea Logrești, cu ocazia hramului închinat Sf. Părinți Ioachim și Ana

Evenimente

În fiecare an, în ziua de 9 septembrie, Mănăstirea Logrești din județul Gorj își prăznuiește hramul închinat Sfinților și Drepților dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana, părinții după trup ai Fecioarei Maria.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor. Alături de preoții de la parohiile din zonă, au slujit Arhim. Ioachim Pârvulescu, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Craiovei și Pr. Ioan Ioanicescu, fost protopop și consilier cultural, în prezent pensionar. La finalul Sfintei Liturghii, preoții au pomenit pe ctitorii sfintei mănăstiri.

Mesajul de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu a fost transmis de către Arhim. Ioachim. De asemenea, Pr. Ioanicescu a ținut un cuvânt de învățătură despre rolul Sfinților Părinți Ioachim și Ana.

În prezent, în Mănăstirea Logrești viețuiește o obște de maici, iar maică stareță este stavrofora Fevronia Nuță.      

 

(Diac. Teodor Marcu)