Slujbă de Te Deum și rugăciuni pentru un nou an școlar

Evenimente

Anul acesta deschiderea anului școlar a coincis cu praznicul „Înălțarea Sfintei Cruci”, zi în care Sfânta Cruce este adusă din Sfântul Altar și așezată în naos pentru închinare. Respectând normele sanitare în vigoare, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, preoții au săvârșit Slujba de Te Deum și rugăciuni speciale pentru elevi în sfintele biserici. La aceste slujbe au luat parte elevii, părinții și profesorii. De asemenea, unde au existat posibilități materiale, parohiile au achiziționat rechizite școlare pentru copii.

În curtea Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Grigore Teologul” din Craiova s-a oficiat Sfânta Liturghie și Slujba de Te Deum. Imediat după aceste momente liturgice, înaintea elevilor au luat cuvântul: părintele director Arhid. Prof. Pătularu Ionuț Adrian, d-na Inspector Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, în calitate de reprezentant al ISJ Dolj și părintele Consilier Gabriel Sorescu, în calitate de delegat al ÎPS Dr. Irineu. La Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Nicodim” din Târgu-Jiu, părintele director Prof. Păunescu Anghel Nicolae a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica din curtea liceului.

(Diac. Teodor Marcu)