Un nou director de Departament la Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente

Profesorii Facultăţii de Teologie din Craiova s-au întâlnit miercuri, 7 octombrie 2020, în şedinţă de lucru pentru a alege pe noul director al Departamentului Teologie. Şedinţa, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu, a întrunit cvorumul necesar, alegând în unanimitate pe pr. lect. dr. Ion Sorin Bora, de la catedra de Teologie Biblică. Tot în cadrul întâlnirii au fost aleși prin vot şi membrii Consiliului Departamentului Teologie: pr. lect. dr. Ioniţă Apostolache, pr. lect. dr. Lucian Zenoviu Bot şi conf. dr. Vasile Fuiorea.

Pr. lect. univ. dr. Ion Sorin Bora, noul director al Departamentului Teologie din cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova, predă disciplina Noul Testament. Este absolvent al Facultăţii de Teologie din Craiova, promoţia 2002. A urmat mai apoi Studii Aprofundate la aceeaşi instituţie de învăţământ teologic şi studii doctorale la Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna” din Sibiu. În anul 2010, pr. lect. dr. Sorin Bora a susţinut teza de doctorat cu titlul „Cei şaptezeci de ucenici (Lc. 10, 1-24) – istoria exegezei; tradiţii creştine”, sub coordonarea pr. prof. univ. dr. Vasile Mihoc.

Pr. Ioniţă Apostolache