Noi absolvenţi ai Şcolii Doctorale „Sfântul Nicodim” din Craiova

Evenimente

Şcoala Doctorală „Sfântul Nicodim” a Facultăţii de Teologie din Craiova are de săptămâna aceasta trei noi absolvenţi. Este vorba despre: protos. Nifon Văcăruş, stareţul Mănăstirii Jitianu din Craiova, pr. Florin Iliescu, preot slujitor la Parohia „Înălţarea Domnului” din Craiova şi pr. Lucian Dodenciu, preot paroh la Parohia Işalnița, judeţul Dolj.

Cei trei candidaţi au susţinut tezele de doctorat în şedinţă publică, marţi, 3 noiembrie 2020, la sediul Facultăţii de Teologie din Craiova, din strada Brestei, nr. 24. Primul candidat, protosingherul Nifon Văcăruş a susţinut teza cu titlul „Sfintele Taine ale iniţierii creştine şi unitatea Bisericii”, la disciplina Dogmatică Ortodoxă, sub coordonarea Înaltpreasfinţitului Părinte Prof. Univ. Dr. Irineu Ion Popa, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Din comisia de evaluare au făcut parte: pr. prof. univ. dr. Ioan Picu Ocoleanu, directorul Şcolii Doctorale „Sf. Nicodim” din Craiova, în calitate de preşedinte, pr. prof. univ. dr. Ştefan Buchiu, Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” din Bucureşti, pr. conf. univ. dr. Nicolae Moşoiu, Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna” din Sibiu şi pr. conf. univ. dr. Adrian Boldişor, din partea Facultăţii de Teologie din Craiova. Pr. Florin Iliescu şi pr. Lucian Dodenciu au susţinut două teze de doctorat pe disciplina Misiologie Ortodoxă, sub coordonarea arhid. conf. univ. dr. Gelu Călina, intitulate: „Problematica imigraţiei din perspectiva misionară” (pr. Florin Iliescu) şi „Raportul dintre teologia contextuală şi Misiologie. O perspectivă ortodoxă” (pr. Lucian Dodenciu). Din comisia de evaluare au făcut parte: IPS prof. univ. dr. Irineu Ion Popa, pr. prof. Ioan Picu Ocoleanu, în calitate de preşedinte, pr. prof. univ. dr. Mihai Himcinschi, de la Facultatea de Teologie din Alba Iulia și pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel, de la Facultatea de Teologie din Sibiu.

(Pr. Ioniţă Apostolache)