Vizite de lucru la grupurile parohiale de tineri din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 5 – 8 noiembrie 2020, Pr. Sorescu Gabriel și Diac. Teodor Marcu au vizitat 7 grupuri catehetice de tineri din următoarele parohii: Parohia „Izvorul Tămăduirii” (pr. Vasilică Nicolae) şi  Parohia „Sfântul Nicolae” (pr. Alexandru Roman) din Calafat,  Parohia „Sfinţii Voievozi” (pr. Gheorghe Gomoi) din Târgu-Jiu, Parohia Rovinari II (pr. Foanene Daniel), Parohia Târgu Cărbuneşti (pr. Adrian Vulpe) şi Parohia Ţicleni (pr. Dragomir Ţicleanu) din judeţul Gorj, Parohia „Ziua Crucii” (pr. Vlăducu Viorel) și Parohia Ghercești Noi (pr. Cârciumaru Adrian) din Craiova. Proiectul catehetic „Lumină din Lumină” al Arhiepiscopiei Craiovei continuă, cu respectarea măsurilor sanitare impuse în contextul actual al pandemiei.

„Preoţii noştri lucrează cu mare implicare şi atenţie la nevoile tinerilor şi au reuşit să coaguleze, mai mari sau mai mici, grupuri de tineri. Am avut o surpriză foarte plăcută într-o locaţie vizitată, unde participanţii erau foarte activi, iar într-ο altă parte am văzut că făceau parte din aceste grupuri copii. Suntem încă în prima parte a etapei de vizitare a grupurilor parohiale de tineri. Sperăm că situaţia sanitară să ne permită să le vizităm pe toate”, a precizat pr. dr. Gabriel Sorescu, consilier în cadrul Sectorului de învăţământ, activităţi cu tineretul şi de catehizare. Sfinția sa a subliniat faptul că activităţile cu tinerii sunt diverse, de la discuţii tematice, la acţiuni filantropice, activităţi sportive sau de creaţie, precum împletirea de mătănii sau pictura de icoane pe sticlă.

(Gabriela Firu)