Ziua Bibliei, la Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente

Studenţii Facultăţii de Teologie din Craiova au marcat, în regim on line, „Ziua Bibliei”. Evenimentul a avut loc vineri, 13 noiembrie, fiind coordonat de profesorii de la Catedra Disciplinelor Biblice: Pr. lect. dr. Ioan Sorin Bora, directorul departamentului Teologie, pr. lect. dr. Ion Reşceanu şi diac. lect. dr. Mihai Ciurea.

Tema întâlnirii a fost „Doamne, învață-ne să ne rugăm” (Lc. 11,1). În acest context, profesorii coordonatori au prezentat trei referate de fond, în jurul cărora s-au conturat numeroase dezbateri: pr. lect. dr. Ion Resceanu – „Invocarea numelui lui Dumnezeu in rugăciunea vechi-testamentară”; diac. lect. dr. Mihai Ciurea – „Câteva considerații exegetice despre rugăciunea Tatăl nostru”; pr. lect. dr. Ion Sorin Bora – „Rugăciunea Faptelor Sfinților Apostoli”.