Cercuri pedagogice ale profesorilor de religie, în judeţul Gorj

Evenimente

Profesorii de religie din oraşele Novaci şi Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj, au participat miercuri, 25 noiembrie, la Cercul metodic al profesorilor de religie, care a avut loc cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Activitatea s-a desfăşurat online şi a reunit 30 de cadre didactice, alături de elevii clasei a VII-a de la Liceul Tehnologic „Roşia de Amaradia”. În cadrul evenimentului, directorul unităţii de învăţământ, prof. Iliuşi Marian, a susţinut o lecţie deschisă pe tema „Virtuţile creştine”. În continuare, prof. Troacă Ionuţ, cadru didactic la Şcoala Gimnazială Jupâneşti şi Şcoala Gimnazială „George Uscătescu” din Târgu Cărbuneşti, a prezentat un referat pe tema „Anul omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor”. Părintele profesor Neofit Stănciulescu, inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj, a subliniat faptul că activitatea a avut rezultate deosebite, iar elevii au manifestat atenţie, interes şi curiozitate în cadrul acesteia.

Următorul cerc metodic la disciplina Religie, în judeţul Gorj, va fi organizat în data de 2 decembrie de către Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” din comuna Peştişani. Cu această ocazie, prof. Andrei Adriana va face o prezentare a bisericilor din comuna Peştişani, prof. Corlan Mariana va prezenta un referat pe tema „Anul omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor”, iar prof. Iliescu Mariana, director al unităţii de învăţământ, va prezenta proiectele ERASMUS implementate la liceul din comuna Peştişani.

Seria cercurilor pedagogice din judeţul Gorj va fi încheiată în data de 9 decembrie, eveniment organizat de către Şcoala Gimnazială „Voievod Litovoi” din Târgu Jiu. Cu acest prilej,  pr. inspector Neofit Stănciulescu va susţine lecţie deschisă, iar pr. Florea Cristian va prezenta referatul pe tema „Anul omagial al pastoraţiei părinţilor şi copiilor”.

Gabriela Firu