Ziua Naţională a României, marcată în cadrul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul”, Craiova

Evenimente

Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a organizat o serbare online marţi, 1 Decembrie, cu prilejul Zilei Naţionale a României. Evenimentul a fost organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, şi a reunit elevii şi profesorii din cadrul unităţii de învăţământ teologic. Astfel, în deschidere, arhid. prof. dr. Pătularu Ionuţ Adrian, directorul Seminarului Teologic din Craiova, a vorbit despre semnificaţia zilei de 1 Decembrie, iar programul artistic a inclus o serie de cântări şi poezii specifice acestui moment. Un cuvânt dedicat Zilei Naţionale a României l-a transmis şi diac. prof. drd. Manea Emil, prezentare intitulată „Unirea de la 1918, valoare de referinţă a neamului nostru”.

În cadrul programului a fost interpretat „Imnul Naţional” de către elevii Gheorghe Denis şi Şerbulescu Costinel ( clasa a XI-a), au fost recitate poeziile: „Graiul Neamului”, de George Coşbuc, recitată de Bundic Ionuţ (elev în clasa a XII-a), „Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie”, de Mihai Eminescu, recitată de Şerbulescu Costinel (clasa a XI-a), având coordonator prof. Delcea Tanţa, „La Patrie” de Alexandru Sihleanu, recitată de Frăţilă Dan (clasa a X-a), „Patriei mele” de Andrei Bârseanu, recitată de Teiu Darius (clasa a X-a), „Sus inima” de George Coşbuc, recitată de Giurgea Teodor ( clasa a X – a), sub coordonarea prof. Pană Monica Roxana.

Din program nu au lipsit cântecele interpretate de Corul Seminarului Teologic, sub coordonarea dirijorului asist. univ. dr Victor Şapcă. Cu acest prilej, au fost interpretate următoarele cântece: „Nu plânge, Maică Românie!”, „Treceţi, batalioane române, Carpaţii!”, „Răsunet de la Crişana”, de Ion Vidu ( a interpretat Corul Seminarului Teologic din Craiova, solist Efrem Petrişor, absolvent al Seminarului Teologic), precum şi cântecele folclorice „Drumu-i lung, pe el mă duc” şi „Cântă cucul, bată-l vina”. La final, Corul Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a interpretat „Imnul Seminarului”.

„La împlinirea a 102 ani de la naşterea României Mari şi Sfinte, se cuvine să îngenunchem şi să sărutam tricolorul cu tot ce este mai sfânt în noi, amintindu-ne de jertfa eroilor neamului românesc, care s-au aruncat în veşnicie spre realizarea idealului tuturor românilor ( unirea celor trei provincii: Ţara Românească, Moldova, Transilvania, la care s-au adăugat Basarabia şi Bucovina). Haideţi, fraţilor, să ne izbândim demnitatea de fi români, urmaşi ai lui Traian, Decebal, Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul, Tudor Vladimirescu, Nicolae Bălcescu, Mihail Kogălniceanu, Alexandru Ioan-Cuza, Carol I, Ferdinand I, Regina Maria a României, Iuliu Maniu, Vasile Goldiş, Alexandru Vaida-Voievod, Ioan Inculeţ, Iancu Flondor, patriarhul Miron Cristea și mulţi alţi români făuritori de istorie şi neam. Dumnezeu să binecuvânteze neamul românesc! La mulți ani, Românie Sfântă!”, a transmis arhid. prof. dr. Pătularu Ionuţ Adrian, directorul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova.

Gabriela Firu