Daruri pentru copii de Sfântul Ierarh Nicolae, în Parohia Valea Fântânilor

Evenimente

Sfântul Ierarh Nicolae a fost sărbătorit în mod deosebit duminică, 6 decembrie 2020, în Parohia Valea Fântânilor, filia Racoviţa Ciocane. Biserica ce poartă hramurile „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Ierarh Nicolae” şi-a sărbătorit Ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Ierarh Nicolae. Cu acest prilej, credincioşii au participat la slujba Sfintei Liturghii, cu respectarea măsurilor sanitare din această perioadă. La final, părintele paroh Daniel Vopsitoru a săvârşit slujba de sfinţire a praznicarului realizat cu sprijinul credincioşilor. „Praznicarul a fost realizat prin contribuţia financiară a enoriaşilor din satele Racoviţa şi Ciocane, precum şi a altor binefăcători. De altfel, cel care s-a ocupat de construcţia acestuia a fost domnul Dorel Burduşel, enoriaş în Parohia noastră, căruia îi suntem mulţumitori pentru toată implicarea sa”, a subliniat pr. paroh Daniel Vopsitoru.

În continuare, au fost împărţite bătrânilor pachete cu daruri, precum şi iconiţe cu Sfântul Ocrotitor al bisericii, iar copiii au primit cadouri, în această zi specială, pe care le-au găsit lângă bradul împodobit. „Este un prilej de mare bucurie pentru noi să fim alături de aceşti oameni minunaţi, şi mai cu seamă de copii, dat fiind că ne aflăm într-o zi de mare însemnătate pentru ei. Ne rugăm Sfântului Ierarh Nicolae să îi ocrotească, iar noi, prin ceea ce facem, încercăm să le aducem lumină în suflete şi să le transmitem că îi vom sprijini oricând vor avea nevoie”, a subliniat pr. paroh Daniel Vopsitoru.

Gabriela Firu