Festivalul – Concurs de Poezie Religioasă şi-a desemnat câştigătorii

Evenimente

Festivalul – Concurs de Poezie Religioasă, ediţia a XIV-a, organizat de Fundaţia „Cuvântul care Zideşte” a Mitropoliei Olteniei, şi-a desemnat câştigătorii. Festivalul s-a desfăşurat online, în perioada octombrie – decembrie 2020, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

În cadrul evenimentului, elevii înscrişi au avut ca temă compunerea unei poezii, plecând de la o imagine stabilită de organizatori. Au fost înscrise în concurs peste 130 de creaţii literare, autorii fiind elevi ai şcolilor din judeţele Dolj, Mehedinţi, Alba şi municipiul Bucureşti. Poeziile au fost evaluate în colaborare cu Biroul de învăţământ, catehizare şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Craiovei.

Marele premiu a fost obţinut de către elevul Epure Ioan Andrei, din cadrul Cenaclului Literar „Nectărel – Zburătorul” Bucureşti.

„Ne bucurăm că, într-un an în care viaţa ne supune unor încercări deloc uşoare, copiii şi-au găsit resursele să-şi deschidă sufletul şi să transmită gândurile lor. Am fost plăcut surprinşi de nivelul poeziilor şi ne-am bucurat să acordăm marele premiu unui elev de ciclul primar. Scopul Festivalului de Poezie Religioasă este acela de a descoperi şi promova noi talente poetice. Prin organizarea acestui festival se urmăreşte cultivarea respectului copiilor şi tinerilor pentru valorile culturale şi promovarea valenţelor educative ale religiei ortodoxe. Ca obiective, ne propunem stimularea creativităţii copiilor şi tinerilor cu preocupări în domeniul religiei, realizarea unor schimburi de experienţă între copii şi tineri şi creşterea gradului de implicare a copiilor şi tinerilor în activităţi culturale şi de dezvoltare personală”, a subliniat Cristina Stamatoiu, preşedintele Fundaţiei “Cuvântul care Zideşte”.

Rezultatele Festivalului – Concurs de Poezie Religioasă pot fi găsite pe blogul Fundaţiei, http://fundatiacuvantulcarezideste.blogspot.com/.

Gabriela Firu