Finalizarea Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea” în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 17 decembrie 2020, la Centrul Eparhial a avut loc evaluarea și finalizarea Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, la nivelul Arhiepiscopiei Craiovei. Concursul a fost inițiat de către Patriarhia Română, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în contextul Anului omagial al pastorației părinților și copiilor și al Anului comemorativ al filantropilor ortodocși români.

Din comisia de evaluare au făcut parte: Pr. Gabriel Sorescu, Diac. Adrian Lupu și Diac. Teodor Marcu, din partea Sectorului de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare, doamna Cristina Stamatoiu, director al Fundației „Cuvântul care zidește” și Arhid. Nicușor Lăzărică, profesor la Liceul Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu.

Conform calendarului proiectului, activitățile au fost realizate în primăvara anului 2020. Dintre cele mai importante acțiuni, le amintim pe următoarele: realizarea de mărțișoare, organizarea de colecte și de concerte caritabile, de vizite pastorale și de cateheze educaționale.

Din motive sanitare, în Arhiepiscopia Craiovei evaluarea la nivel de protoierii și la nivel eparhial s-a amânat până în luna noiembrie. În perioada 9 noiembrie – 4 decembrie a avut loc evaluarea la nivel de protoierii. Inițial, s-au înscris în concurs un număr de 41 de parohii. La nivel de protoierie au fost nominalizate primele trei proiecte în vederea evaluării la nivel eparhial. În total, comisia a analizat și evaluat un număr de 18 proiecte, din toate protoieriile Arhiepiscopiei Craiovei, respectiv din județul Dolj și Gorj:

 • Proiectul „DIN IUBIRE PENTRU DIFERIȚI, DAR EGALI!”, Parohia Braniște II – Pr. Lucian Dodenciu;
 • Proiectul „ÎMPREUNĂ PENTRU RAFAEL”, Parohia „Adormirea Maicii Domnului”-Ișalnița – Pr. Alexandru Badea;
 • Proiectul „IUBIREA MEA ÎN FAMILIA LUI HRISTOS”, Parohia Belcin – Pr. Daniel Frățilă;
 • Proiectul „UN MĂRȚIȘOR PENTRU VIAȚĂ”, Parohia Sf. Gheorghe – Dăbuleni – Pr. Cristian Croitoriu;
 • Proiectul „FAMILIA TINERII MAICII DOMNULUI”, Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ilie” – Pr. Scorbură Mihai;
 • Proiectul „MÂINILE DOMNULUI”, Parohia „Adormirea Maicii Domnului”-Cârcea – Pr. Bădescu Octavian;
 • Proiectul „MÂINI DIBACE, SUFLET MARE, ZÂMBET ȘI CREDINȚĂ”, Parohia Lișteava – Pr. Studineanu Adrian;
 • Proiectul „FII BUCURIA LOR”, Parohia Moțăței I – Pr. Glăvan Cătălin;
 • Proiectul „DIN INIMĂ PENTRU SEMENII NOȘTRI”, Parohia Moreni – Pr. Scurtulescu Cristian;
 • Proiectul „SĂ NE AJUTĂM APROAPELE!”, Parohia Unirea II – Pr. Boată Ilie;
 • Proiectul „FAMILIA CREȘTINĂ, MIJLOC DE MÂNTUIRE ÎN LUMINA PREASFINTEI TREIMI”, Parohia Dobrița – Pr. Mălăescu Vasile;
 • Proiectul „BISERICĂ-ȘCOALĂ-FAMILIE. DIMENSIUNI ALE BIBLICULUI „MAI FERICIT ESTE A DA, DECÂT A LUA”, Parohia Motru I – Pr. Budeanu Daniel;
 • Proiectul „DARUL INIMII”, Parohia Sf. Voievozi – Târgu-Jiu – Pr. Gomoi Gheorghe;
 • Proiectul „BISERICA DIN FAMILIA MEA”, Parohia Rovinari II – Pr. Daniel Foanene și Prof. Adrian Popescu;
 • Proiectul „FAMILIA, CHIPUL IUBIRII!”, Parohia Strâmba Jiu – Pr. Antonie Făiniși;
 • Proiectul „IUBIREA LUI HRISTOS IZVORUL BUCURIEI MELE”, Parohia Baia de Fier – Pr. Ciungu Ionuț;
 • Proiectul „SĂ DĂRUIM CU DRAG….ÎN SĂRBĂTOAREA PRIMĂVERII”, Parohia Rășina II-Țicleni – Pr. Gavrilă Costinel;
 • Proiectul „DĂRUIND DIN SUFLET, DĂRUIEȘTI IUBIRE. GRIJA PENTRU CEL DE LÂNGĂ TINE”, Parohia Albeni – Pr. Șuncă Mihalache.

În conformitate cu fișele de evaluare ale Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, comisia a decis acordarea următoarelor locuri, în mod separat pentru fiecare județ:

Dolj:

Locul I: Parohia Moțăței I

Locul al II-lea: Parohia Lișteava, Parohia Moreni, Parohia Belcin

Locul al III-lea: Parohia Sf. Gheorghe – Dăbuleni, Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ilie”, Parohia Braniște II;

Mențiune: Parohia „Adormirea Maicii Domnului”-Cârcea, Parohia Unirea II, Parohia „Adormirea Maicii Domnului”-Ișalnița.

Gorj:

Locul I: Parohia Sf. Voievozi – Târgu-Jiu

Locul al II-lea: Parohia Strâmba Jiu, Parohia Motru I, Parohia Dobrița

Locul al III-lea: Parohia Baia de Fier, Parohia Rovinari II, Parohia Albeni

Mențiune: Parohia Rășina II-Țicleni.

La finalul acestui concurs național, aducem mulțumiri Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, pentru arhiereasca binecuvântare de a organiza acest concurs. De asemenea, se cuvine să mulțumim preoților implicați în concurs, părinților protopopi, inspectorilor de specialitate din cadrul Inspectoratelor școlare județene, cadrelor didactice, oficialităților locale și tuturor elevilor participanți. În mod deosebit, se cuvine să aducem aminte de preoții responsabili de acest concurs la nivelul protoieriilor și anume: Pr. Mihail Florin (Protoieria Craiova Sud), Pr. Daniel Foanene (Protoieria Târgu-Jiu Sud), Pr. Marius Breană (Protoieria Târgu-Jiu Nord), Pr. Viorel Vlăducu (Protoieria Craiova Nord), Pr. Mihai Crinu (Protoieria Băilești) și Pr. Șuncă Mihalache (Protoieria Târgu Cărbunești).

În perioada imediat următoare, reprezentanții Sectorului de Învățământ, Activități cu Tineretul și de Catehizare vor transmite parohiilor prin protoierii diplomele de participare, dar și conceptul noului concurs național catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, care se va desfășura în anul 2021, cu ocazia Anului omagial al pastorației românilor din afara României.

(Diac. Teodor Marcu)