Slujire arhierească la Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dumitru” din Craiova

Evenimente

Sâmbătă, 19 decembrie 2020, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dumitru” din Craiova, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi. Din sobor a făcut parte și Arhim. Vladimir Dărângă, marele eclesiarh al catedralei. Imediat după Axion, tânărul teolog Puiu Irinel Emanuel a fost hirotonit în treapta de diacon, pe seama Paraclisului Mitropolitan „Sf. Gheorghe Vechi” din Craiova.

În ziua de vineri, 25 decembrie 2020, cu ocazia praznicului împărătesc „Nașterea Domnului”, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, va săvârși Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dumitru” din Craiova.

(Diac. Teodor Marcu)