Colinde şi poezie religioasă, în cadrul unui concert special al Facultăţii de Teologie

Evenimente

Facultatea de Teologie din Craiova a organizat la finalul săptămânii trecute un concert de colinde, susţinut de Corul Facultăţii, sub dirijarea Pr. Lect. Univ. Dr. Adrian Maziliţa şi a Asist. Univ. Dr. Victor Şapcă. Evenimentul s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Din cauza situaţiei sanitare actuale, evenimentul a avut loc online pe platforma Google Classroom, reunind peste 100 de elevi şi cadre didactice universitare. Au fost interpretate o serie de colinde şi recitate mai multe poezii religioase. Astfel, din seria colindelor au făcut parte: Colindul psaltic “Tu eşti lumina cea sfântă”; „La Vitleem colo-n jos”, armonizat de Nicolae Lungu; „Domnuleţ şi Domn din cer”, de Gheorghe Cucu, solist Antonie Mihăilă; „Ce bucurie-ar fi!”, compoziţia şi aranjamentul muzical Dani Constantin, versuri Mihaela Călinescu, în interpretarea soliştilor studenţi Bogdan Olaru si Gabriel Lungu; Colindul Georgian: „Colindăm Colind”, muzica Varenka Teretelli, versuri pr. Adrian Maziliţa, acompaniament de chitară compozitorul Cristian Alivej; „E ajun de Crăciun”, de Ioan Luchian Mihalea; „Crăciun”, text Marian Stere, muzica Cristian Alivej. Printre poeziile religioase care au marcat evenimentul se numără: Poezia „Crăciun”, de Zorica Laţcu – Maica Teodosia, în interpretarea studentului Renzo Iacob; „Naşterea Domnului”, compusă de Părintele Radu Antofie; Poezia „Cântec de Crăciun”, de Zorica Laţcu – Maica Teodosia, recitată de studentul Victor Muscalu; Poezia  „În staul”, de Zorica Laţcu – Maica Teodosia, recitată de Iulian Calotă.

Gabriela Firu