ASCOR Târgu-Jiu a organizat online Serile Filocalice de iarnă, ediția a XXXV-a

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, filiala ASCOR Târgu-Jiu, coordonată de către Georgiana Popescu, în calitate de președinte, a organizat în perioada 18-22 decembrie 2020 Serile Filocalice, ediția a XXXV-a.

În contextul actual, această ediție s-a realizat cu ajutorul platformei Google Meet, în mediul online, dar și cu transmisiune directă pe contul de Facebook al asociației de la Târgu-Jiu.

În prima seară, în data de 18 decembrie, în calitate de delegat al Părintelui Mitropolit Irineu, părintele Gabriel Sorescu a vorbit despre „Libertatea lumii sau libertatea întru Dumnezeu. Ce alegem?”.

A doua seară, în data de 21 decembrie, Pr. Vasile Ioana din București a propus ca temă „Cum să ne pregătim pentru marea sărbătoare a Nașterii Domnului?”.

În ultima seară, în data de 22 decembrie, Pr. Lect. Univ. Dr. Apostolache Ioniță a vorbit despre „Sfinții Serafim de Sarov și Ioan de Kronstadt – mărturisitori ai Tainei Întrupării Cuvântului”.