Ziua Culturii Naţionale, marcată în cadrul ASCOR Târgu Jiu

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români (ASCOR), filiala Târgu Jiu, organizează vineri, 15 ianuarie, cu prilejul Zilei Culturii Naţionale, o activitate culturală, care va consta în vizionarea online a filmului „Un bulgăre de humă”.

„Activitatea se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Filmul este foarte interesant, vom descoperi povestea prieteniei de inegalat dintre Mihai Eminescu şi Ion Creangă. La eveniment sunt invitaţi să participe toţi cei care doresc să vizioneze împreună cu noi acest film, urmând ca la final să purtăm discuţii despre viaţa şi opera poetului, din perspectivă creştină. Acest eveniment este organizat cu ocazia împlinirii a 171 de ani de la naşterea poetului nostru naţional Mihai Eminescu”, a declarat Georgiana Popescu, preşedinta ASCOR Târgu Jiu.

Gabriela Firu