Liturghie arhirească și hirotonie întru diacon, la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, în ziua de prăznuire a Sfinților Părinți de la Sinodul al VI-lea Ecumenic, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dumitru”, Craiova, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi. Din soborul de preoți a făcut parte și părintele Arhim. Vladimir Dărângă, marele eclesiarh. Potrivit rânduielii, imediat după Axion, tânărul Frunză Dumitru-Ciprian a fost hirotonit diacon pe seama Parohiei Piscoiu, din Protoieria Târgu Cărbunești.

În ziua de sâmbătă, 30 ianuarie 2021, cu ocazia hramului Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova, la ziua de prăznuire a Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu va săvârși Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Craiova.