Grupurile parohiale „Tinerii Maicii Domnului” şi „Sfinţii Martiri Brâncoveni”, reunite în activităţi

Evenimente

Tinerii din cadrul Grupului parohial „Tinerii Maicii Domnului” din Craiova, coordonat de părintele Mihail Scorbură, au vizitat perioada aceasta Biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Craiova, unde au participat la o activitate alături de noul grup parohial de aici, coordonat de părintele Cosmin Dorobăţ. Astfel, cele două grupuri parohiale au participat împreună la Sfânta Liturghie, iar la final s-au implicat într-o activitate recreativă şi de creaţie, care a avut drept scop relaţionarea celor două grupuri şi dezvoltarea unor programe de acţiuni viitoare. „Rânduit-a Dumnezeu ca în duminica trecută să fim alături de tinerii de la Grupul parohial «Sfinţii Martiri Brâncoveni» de la Biserica cu acelaşi nume din Craiova, şi lucrul acesta pentru că tinerii noştri de la Grupul parohial «Tinerii Maicii Domnului» şi-au dorit să-i susţină pe aceşti tineri care au făcut, iată, un grup nou, în Craiova. Tinerii noştri au mers acolo în primul rând şi au fost împreună în rugăciune, pentru că au participat împreună la Sfânta Liturghie, iar după aceea, în activitatea pe care au desfăşurat-o după Sfânta Liturghie, tinerii noştri au avut daruri pentru colegii lor, pentru a-i încuraja, i-au îndemnat la rugăciune, oferindu-le cărţi de rugăciune. În cadrul activităţii, tinerii din ambele grupuri parohiale s-au cunoscut, au făcut câteva jocuri împreună, au schimbat idei, s-au prezentat, au avut şi câte un plan de activităţi, dornici să le realizeze pe viitor, şi tot atunci au realizat lucruri deosebite”, a subliniat părintele Mihail Scorbură.

Socializare şi atelier handmade

În cadrul unui atelier de creaţie, membrii celor două grupuri au realizat cruciuliţe cu tricolorul. „După aceea, fiecare tânăr care a reuşit să realizeze cruciuliţe cu tricolor a oferit darul său unui alt tânăr, cu dorinţa ca cel care a primit darul să-şi amintească de el şi pe mai departe. Iată, aşadar, împreună, tinerii din cele două grupuri au realizat o activitate frumoasă cunoscându-se, şi totodată au propus câteva planuri de activităţi pe mai departe, din care nu lipsesc activităţile filantropice şi participarea la Sfânta Liturghie, unde să cânte la strană. Asta înseamnă că va trebui cu toţii să se organizeze cât mai bine pentru a învăţa cântările pentru Sfânta Liturghie, dar totodată şi a îmbunătăţi acolo unde ei mai cunosc cântările. La final, tinerii au făcut o plimbare în Parcul Romanescu, pentru ca întâlnirea dintre ei să fie mai bine consolidată. Mulţumim părintelui Cosmin Dorobăţ, care a acceptat ca noi să fim alături de tinerii pe care îi coordonează atât de frumos şi pentru găzduirea de care am avut parte”, a adăugat părintele Mihail Scorbură, coordonatorul Grupului parohial „Tinerii Maicii Domnului” din Craiova.

Gabriela Firu