Fundaţia „Cuvântul care Zideşte”, 20 de ani de activitate

Evenimente

Fundaţia „Cuvântul care Zideşte” a Mitropoliei Olteniei a împlinit luna aceasta 20 de ani de activitate, fiind înfiinţată în data de 1 februarie 2001. Obiectivele fundaţiei sunt: promovarea valorilor culturale şi spirituale creştin – ortodoxe, desfăşurarea de acţiuni, având caracter caritabil, pentru persoanele aflate în dificultate, organizarea de activităţi educative în mai multe domenii.

Dintre campaniile desfăşurate de-a lungul acestor ani amintim: „Micul samarinean milostiv”, care urmăreşte ajutorarea familiilor aflate în dificultate, „Colind din suflet de copil”, Festivalul interjudeţean „Îngerul a strigat”, Campania umanitară „Dar, cu drag de mărţişor”, Festivalul interjudeţean „Sfântul Ioan Gură de Aur”, Concursul interjudeţean de pictură şi desen „Icoana – fereastră spre cer”, Festivalul – concurs interjudeţean de poezie religioasă, Festivalul – concurs interjudeţean de colinde şi tradiţii autentice româneşti „Glas de înger”.

Toate aceste acţiuni au fost derulate în parteneriat cu instituţii de cultură şi de învăţământ din Oltenia.

(Gabriela Firu)