Biserica „Sfântul Haralambie” – Harșu și-a sărbătorit hramul

Evenimente

Miercuri, 10 februarie, în ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Haralambie, Parohia craioveană Harşu şi-a serbat cel de-al doilea hram. Mai mulți credincioşi au venit la rugăciune în Biserica ce poartă hramurile „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana” şi „Sfântul Mucenic Haralambie”, pentru a aduce cinstire celui de-al doilea ocrotitor al sfântului lăcaş. Momentele liturgice săvârșite de Pr. Viorel Dică, parohul Bisericii, și Pr. Prof. Univ. Dr. Picu Ocoleanu s-au încheiat după Sfânta Liturghie cu o slujbă de Parastas întru pomenirea ctitorilor şi binefăcătorilor sfântului locaş. „Este un hram pe care noi l-am respectat foarte mult, pentru că am simțit totdeauna evlavia credincioșilor față de Sfântul Mucenic Haralambie. Iar păstrarea acestei tradiții este un semn de prețuire și cinstire în primul rând față de Marele Mucenic Haralambie, apoi față de ctitorii și față de binefăcătorii acestui sfânt locaș, și nu în ultimul rând este ocazia unui moment de rugăciune și în același timp este ocazia unui moment de amintire pentru toți cei care au trecut pe aici, care s-au rugat, care s-au închinat, care au sperat în aceasta sfântă biserică, care au vrut să primească lumina acestui sfânt locaș al Craiovei, al acestei zone. O zonă care a fost destul de încercată de-a lungul timpului și unde această sfântă biserică a fost un reper de rugăciune, de credință, un reper moral, un reper care, atunci când oamenii erau supuși la ispite, la boală, la încercări, au găsit alinare. Și acest lucru îl datorăm inspirației oamenilor de la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea și al XIX-lea, ctitori și binefăcători ai acestei biserici”, a spus în cuvântul de învățătură părintele Viorel Dică.

Sfântul Haralambie, Ocrotitorul oamenilor înaintea bolilor

În continuare, părintele Viorel Dică a prezentat contextul social dificil când a fost așezat cel de-al doilea hram și a evidențiat încă o dată importanța cinstirii ctitorilor bisericilor și tuturor înaintașilor noștri. „Când s-a pus zidirea acestei biserici în Craiova a fost o ciumă formidabilă, în acest context a fost așezat al doilea hram, de Sfântul Haralambie, care este și Ocrotitorul oamenilor înaintea bolilor care vin asupra comunității. Am dorit să spun lucrurile acestea pentru că în societatea noastră există o boală teribilă, că uităm prea repede, sau ne amintim sau respectăm pe cei foarte importanți din viața noastră atunci când nu mai sunt. Dar promovând aceste lucruri, de la militari, la eroi, la ctitorii bisericilor, de la învățătorii noștri, de la profesori, de la toți cei care au avut un cuvânt de spus în existența noastră și poate chiar au pus o cărămidă la mântuirea sufletelor noastre, înseamnă că avem o memorie a mântuirii. De aceea memoria aceasta este foarte importantă, pentru că, respectând și cinstind trecutul și pe cei care merită lucrul acesta, vom avea prezent și vom avea și viitor. Pentru că apelând la lucrurile acestea ne descoperim rădăcinile noastre. Iar rădăcinile noastre și ale înaintașilor noștri sunt în biserică. În biserică ei s-au închinat, chiar dacă erau neștiutori de carte, Biblia lor a fost icoana din perete, iar rugăciunea «Tatăl nostru» i-a însoțit tot timpul, la toate activitățile pe care le-au avut. De aceea, iubiți credincioși, frumusețea acestor slujbe este reașezarea noastră în relația cu Dumnezeu, în relația cu sfinții, în relația cu tot ceea ce ne-a lăsat ca dar Bunul Dumnezeu. Trebuie să avem respect pentru toate lucrurile acestea, să le ducem mai departe, trebuie să le înfrumusețăm, trebuie să ne aducem și noi aportul, trebuie să punem și noi o cărămidă pentru ca lucrurile, dacă au fost bune, să fie și mai bune, la înălțimea credinței pe care și noi o împărtășim”, a adăugat părintele Viorel Dică, parohul Bisericii cu hramurile „Sfinții Părinți Ioachim și Ana” și „Sfântul Mare Mucenic Haralambie”.

Gabriela Firu