Atelier de creație la Biserica Sfântul Gheorghe din Țicleni

Evenimente

În cadrul concursului eparhial catehetic „Cum să ne aducem prietenii mai aproape de Biserică?”, la Parohia Țicleni din Protopopiatul Târgu-Cărbunești a avut loc duminică, 14 februarie, prima întâlnire a copiilor participanți la activități. Astfel, în cadrul primei întâlniri de lucru, copiii au confecționat mărțișoare și felicitări de Dragobete, sărbătoare tradițională românească, ce va fi celebrată pe 24 februarie. 

Mai mulți copii din Parohia Țicleni, alături de câțiva părinți și bunici, s-au reunit duminică, 14 februarie, la biserica parohială „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” pentru a lua parte la primele activități din cadrul proiectului-concurs mai sus amintit. Deoarece se apropie cu pași repezi Dragobetele, sărbătoarea dragostei la români, dar și zilele de 1 și 8 Martie, copiii au creat felicitări, mici obiecte pentru cei dragi, dar și mărțișoare din materiale precum: pânză de iută, boabe de porumb, diverse semințe, carton și hârtie colorată, ață etc. Cei mici au colorat și au desenat felicitări pe care le vor dărui mamelor, au pictat mărțișoare făcute din aluat sărat, au împletit binecunoscutul șnur de mărțișor din ață albă și roșie. Cei mici au lucrat sub atenta supraveghere a doamnei Aurica Țicleanu, învățătoare îndrăgită de toți copiii Țicleniului, dar și a Cristinei Negreanu, coordonator al Casei de Cultură Țicleni. De asemenea, copiii au discutat și despre tradiția Dragobetelui, urmând ca pentru viitoarea întâlnire să pregătească eseuri și compuneri pe această temă. „A fost o zi plină de bucurie. Ne-am întâlnit la biserică, respectând regulile impuse de pandemie și am învățat, grație doamnei Cristina Negreanu de la Casa de Cultură Țicleni și doamnei învățătoare Aurica Țicleanu, să facem mărțișoare și frumoase felicitări! Nu am cuvinte să le mulțumesc acestor copii minunați, care mereu vin cu mare drag la biserică. Copiii s-au bucurat foarte mult și au arătat că au imaginație și au creat cu mare bucurie aceste lucruri. Le mulțumim din suflet domnului primar Radu Constantin, dar și părinților și bunicilor prezenți, Daniel Mărgineanu, Mihaela Mincea, Reolina Purea, și tuturor celor care ne sunt mereu alături. Antreprenorul local Laurențiu Țicleanu a adus dulciuri pentru cei mici și îi mulțumim”, a spus preotul paroh Dragomir Țicleanu. Activitățile de creație vor continua și duminica viitoare.

Mihaela FLOROIU ȚICLEANU