Activităţi cu tinerii, la Biserica „Sfântul Ierarh Calinic Cernicanul” din Craiova

Evenimente

Biserica „Sfântul Ierarh Calinic Cernicanul” din cartierul craiovean Valea Roşie organizează în această perioadă diferite activităţi cu tinerii Grupului parohial, înfiinţat în cadrul Proiectului eparhial „Lumină din Lumină”, derulat la nivelul Arhiepiscopiei Craiovei. Astfel, Grupul parohial de tineri, sub grija preoţilor slujitori la acest sfânt locaş, participă în fiecare duminică, după Sfânta Liturghie, la întâlniri pe teme de actualitate şi alte teme de interes pentru cei prezenţi. Părintele Constantin Nicoale, unul dintre preoţii implicaţi în activitatea Grupului parohial, mărturiseşte că această iniţiativă a fost susţinută şi primită cu deschidere de către enoriaşi, astfel că numărul membrilor Grupului de tineri a ajuns la 25. Aceştia se reunesc, respectând normele sanitare în vigoare, şi dezbat fie teme propuse în cadrul Proiectului „Lumină din Lumină”, iniţiat de Sectorul de Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi de Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei, fie alte subiecte lansate de către tinerii Grupului. Printre temele abordate până în prezent se numără “Tinerii şi Biserica”, “Despre Post”, “Despre rugăciune”, “Despre Spovedanie” etc. Pentru viitor, tinerii au în agendă o serie de activităţi variate, printre care amintim: vizionarea de filme educative, activităţi recreative, în aer liber, vizitarea mai multor mănăstiri, respectând măsurile sanitare în vigoare. Preoții responsabili sunt Pr. Aurel Gușețelu și Pr. Nicolae Constantin, participanți la două module de forme în lucrul cu tinerii în carul Proiectului „Lumină din Lumină”. La nivelul parohiei, s-au mai implicat Pr. Albu Marin, Pr. Valeriu Soare, Diac. Adrian Popescu Iulian și dl. Done Marian.

Gabriela Firu