Adunarea Generală a A.S.C.O.R., filiala Târgu Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, Adunarea Generală a Asociaţiei Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români (A.S.C.O.R.), filiala Târgu Jiu, s-a întrunit  la începutul acestei săptămâni. Întâlnirea membrilor A.S.C.O.R. Târgu Jiu s-a desfăşurat online şi a avut drept scop prezentarea bilanţului de activităţi pentru anul 2020 şi aprobarea calendarului de activităţi pentru anul 2021. La eveniment a participat, ca reprezentant din partea Arhiepiscopiei Craiovei, preotul Ştefan Bărbulescu, Inspector pentru Asociaţii şi Fundaţii în cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare. Printre activităţile desfăşurate în anul 2020 de către A.S.C.O.R. Târgu Jiu amintim: proiectul educaţional ,,Împreună pentru şcoală”; Voluntariat la Centrul pentru bătrâni ,,Magnolia”; oferirea de rechizite şi materiale didactice preşcolarilor Grădiniţei din localitatea Scoarţa; oferirea de rechizite şi materiale didactice copiilor din cadrul Centrului de Plasament din cartierul Vărsături; Voluntariat la Centrul de Plasament din cartierul Vărsături, Vădeni şi Centrul Maternal Târgu Jiu; Atelierul de confecţionat mărţişoare în scop caritabil ,,Hristos – primăvara sufletelor noastre”; co-organizatori în proiectul ,,1 IUNIE – Ziua Copilului Născut şi Nenăscut”, împreună cu Asociaţiile PROVITA Gorj, Down Art Therapy Târgu Jiu şi Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”; Campanie donare de sânge, etc.

Pentru anul 2021, preşedinta A.S.C.O.R. Târgu Jiu, Georgiana Popescu, a subliniat faptul că vor continua acţiunile derulate anul trecut şi că vor iniţia o serie de alte proiecte având caracter cultural, caritabil, misionar-duhovnicesc. Totodată, Pr. Inspector Ştefan Bărbulescu a subliniat importanţa implicării tinerilor în acţiuni în folosul comunităţii, înaintând totodată o serie de propuneri de activităţi pentru anul în curs.

Gabriela Firu