Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Băileşti, monument istoric în restaurare

Evenimente

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Băileşti a intrat în restaurare în urmă cu doi ani, iar în tot acest timp, preotul slujitor la acest sfânt locaş, părintele paroh Mihai Marius-Crinu, se osteneşte să ducă la bun sfârşit lucrarea. Până în prezent a avut loc restaurarea unei părţi din pictura murală a Bisericii, care este monument istoric. Biserica adăposteşte moaştele Sfintei Cuvioase Muceniţe Paraschevi din Roma, sărbătorită în data de 26 iulie. Părintele Paroh Mihai Marius-Crinu ne povesteşte istoricul sfântului locaş, care îşi are începutul în anul 1885. „Biserica parohială, cu hramul «Adormirea Maicii Domnului», a început a se zidi din temelie la  8 iulie 1885 şi a fost terminată la 5 septembrie 1887.   Aşa cum reiese din pisania, scrisă pe plăcile de marmură de la intrarea în biserică, biserica a fost ridicată cu ajutorul băileştenilor şi al locuitorilor din comunele învecinate. Însă cel dintâi ctitor al acestei biserici a fost principele Alexandru Barbu Ştirbei. Biserica a fost construită după planul făcut de inginerul K. Litarczek şi executat de arhitecţii Dumitru Stefan (macedonian), Alexandru, fiul său şi Dumitrescu Duca Stefan, fratele. Garantul lucrării a fost Florea Rusu, din comuna Goicea Mică”, a relatat Pr. Mihai Marius-Crinu.

Din punct de vedere arhitectonic, biserica este construită în formă de corabie, din cărămidă. Părţile interioare ale bisericii, altarul, naosul şi pronaosul, sunt bine delimitate. În mijlocul naosului se află patru stâlpi masivi care susţin o cupolă pe care este pictat Pantocratorul. De asemenea, Biserica posedă  pridvor şi turlă pe pronaos în care se află şi clopotul. „Pictura originală nu se mai păstrează, ea fiind înlocuită cu o pictură nouă în anii 1968-1970 de către pictorul craiovean Ştefan Calopăreanu, în timpul preotului paroh Ştefan  Turcu. Ultima   restaurare a picturii s-a făcut în anii 1990-1991 de către pictorii craioveni Dan Neamu, Mihai Nistor şi Cristian Bora, în timpul preotului paroh Constantin Sună”, a adăugat părintele paroh Mihai Marius-Crinu.

Gabriela Firu