Proiectul „Lumină din Lumină”, în Parohia Gherceştii Noi

Evenimente

Aproximativ 20 de tineri din Parohia Gherceştii Noi s-au reunit în cadrul unui Grup parohial şi se întâlnesc de două ori pe săptămână pentru activităţi variate, în cadrul Proiectului „Lumină din Lumină”, iniţiat de Sectorul Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei. Părintele Adrian Cârciumaru, coordonatorul Grupului, povesteşte că acest proiect a creat un prilej pentru tineri să se cunoască, să relaţioneze, să se exprime liber şi să întâlnească specialişti din mai multe domenii. „Copiii participă la activităţi duminica, după slujbă, cât şi marţea. Această activitate a fost bine primită şi de părinţii copiilor, pentru că, dată fiind situaţia distanţării fizice, în comunitate, copiii nu prea mai făceau altceva decât să stea în faţa calculatorului sau telefonului. Pentru început, în urma discuţiilor pe care le-am avut în Consiliul parohial, alături de părintele paroh Marian Grozoiu, am început cu o masă de tenis, şi i-am implicat pe tineri în activităţi sportive şi alte activităţi recreative. Am încercat să integrăm totodată şi tematicile care ne preocupă pe de o parte pe noi, ca slujitori ai Bisericii, pe de altă parte pe părinţii lor. Chiar părinţii lor, de multe ori ne-au sugerat subiecte de discuţie. Săptămâna trecută am vorbit despre dependenţa de telefon, participanţii au elaborat referate pe această temă. Au vorbit despre cât de mult folosesc ei telefoanele în contextul în care şi şcoala se desfăşoară prin intermediul acestor aparate şi prin intermediul reţelelor online”, a povestit părintele Adrian Cârciumaru, coordonatorul Grupului parohial de la Biserica ce poartă hramul „Sfintei Cuvioase Parascheva”, din Parohia Gherceştii Noi.

Medici, profesori şi ingineri, invitaţi la întâlniri

Părintele mărturiseşte că părinţii copiilor sunt foarte receptivi şi deschişi ei înşişi să participe la anumite întâlniri tematice, interesaţi fiind de temele propuse. „Încă de dinainte de proiect aveam o legătură spirituală cu copii şi tinerii, ei vin la Sfânta Liturghie, la Sfânta Împărtăşanie, însă acum avem o organizare mai elaborată, avem o tematică propusă prin intermediul proiectului, cât şi propriile propuneri de subiecte. Copiii se pot exprima liber. La un moment dat ne gândeam să organizăm întâlniri cu părinţii lor, pentru că am sesizat anumite deficienţe de comunicare între copii şi părinţi. Le prieşte această abordare nouă, pentru că este un grup în care relaţionăm deschis. Mulţi dintre copii nici nu se cunoşteau înainte, pentru că învaţă la şcoli diferite. Folosim mai multe tehnici de lucru în cadrul acestor activităţi. Spre exemplu, educaţia prin joc. Am avut momente speciale cu piese de teatru, recreere prin joc, prin metode interactive. Pe viitor, dacă măsurile sanitare ne vor permite, ne dorim foarte mult să reuşim să plecăm într-o excursie, să mergem în parc, pentru mişcare, ne dorim să ne dezvoltăm activităţile. Pentru că asta îşi doresc copiii. Încercăm să îmbinăm educaţia şi formarea lor în spiritul creştin cu activităţile acestea care lor le plac foarte mult. Încercăm să avem cât mai des invitaţi care să îi motiveze să înveţe, să se dezvolte intelectual, să îşi propună obiective frumoase în viaţă şi să lupte pentru a le realiza. Printre invitaţi am avut plăcerea să găzduim la întâlnirile noastre un medic chirurg, un psiholog, un profesor de fizică, o interpretă de muzică populară, un medic ORL şi aşteptăm vizita unui inginer agronom, membru al Academiei Române, foarte devotat profesiei sale”, a completat părintele Adrian Cârciumaru.

Gabriela Firu