Proiectul „Departe, şi totuşi împreună”, în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Ișalnița

Evenimente

În perioada decembrie 2020 – martie 2021, la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Ișalnița s-au desfăşurat mai multe activităţi, în cadrul proiectului „Departe, şi totuşi împreună”, ce face parte din Concursul Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”. „Activitățile s-au desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, şi cu purtarea de grijă a Părintelui Protoiereu Ion Nicolae. Echipa de realizare a proiectului «Departe, şi totuşi împreună» a fost formată din reprezentanți ai Primăriei Comunei Işalniţa, ai Şcolii Gimnaziale «Eliza Opran», ai Parohiei «Adormirea Maicii Domnului», Işalniţa, şi ai Parohiei «Duminica Tomii» şi «Sfântul Kevin», din Waterford, Irlanda”, a declarat părintele Badea Alexandru.

Coordonatorii principali ai proiectului sunt pr. Badea Alexandru de la Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, Ișalnița, părintele paroh Toma Alexandru de la Parohia „Duminica Tomii” şi „Sfântul Kevin”, din Waterford, Irlanda, doamna director a Școlii Gimnaziale „Eliza Opran”, prof. Carmen Alina Velişcu, şi prof. de religie Mariana Oproiu. Activităţile s-au desfăşurat atât în mediul online, cât și în biserică, prin implicarea Grupului parohial şi a elevilor Şcolii Gimnaziale, unul dintre obiectivele principale ale proiectului fiind încurajarea şi implicarea tinerilor în viaţa Bisericii.

„În prima parte a proiectului am purtat discuţii cu pr. Toma Alexandru şi doamna profesoara Mariana Oproiu, despre Concursul catehetic, unde împreună cu copiii ne-am decis asupra miniproiectului, ce nume va purta, și am convenit asupra planului de activităţi pentru perioada următoare. La nivelul Parohiei noastre am avut o întâlnire cu membrii Grupului parohial, unde am vorbit despre Diaspora, și am stabilit calendarul activităţilor viitoare. În această perioadă am organizat mai multe activităţi, în cadrul cărora am confecţionat mărţişoare, pentru serbarea umanitară, astfel încât să îl ajutăm pe prietenul nostru Ionuţ Rafael, ce suferă de o boală gravă. Mărţişoarele au fost dăruite în scop caritabil. Mulţumim pe această cale pr. Toma Alexandru, doamnei directoare Carmen Alina Velișcu, doamnei profesoare Mariana Oproiu, precum şi tuturor copiilor implicaţi şi enoriaşilor din Parohia noastră!”, a adăugat pr. Badea Alexandru.

Gabriela Firu