Daruri de Mărțișor, cu sprijinul A.S.C.O.R. Târgu Jiu

Evenimente

Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români (A.S.C.O.R.), filiala Târgu Jiu, a organizat în această perioadă o acțiune caritabilă, adresată copiilor din Centrul de sprijin Vădeni. Membrii A.S.C.O.R. Târgu Jiu au confecționat mărțișoare hand-made, pentru a le oferi fetițelor din cadrul Centrului, alături de alte surprize, marcând astfel sărbătoarea Mărțișorului.

„Pentru a începe luna martie așa cum se cuvine, având și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Irineu, membrii Asociației noastre au dăruit mărțișoare tinerelor fete dintr-un Centru de sprijin pentru copii, un Centru cu care noi colaborăm de multă vreme. Mărțișoarele au fost lucrate de noi, manual, și oferite cu bucurie, alături de câteva iconițe și brățări sfințite, pentru băieți. Am avut și sprijinul unei cofetării din oraș, pentru că ne-a fost oferit un tort care a fost bine primit de către copii”, a subliniat Georgiana Popescu, președinta A.S.C.O.R., filiala Târgu Jiu.

Gabriela Firu