Liturghie arhierească și pomenirea celor adormiți, la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

În fiecare an, în sâmbăta dinaintea Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți, Biserica Ortodoxă face pomenirea celor trecuți la Domnul din rândul nostru. În popor, această zi specială de pomenire este cunoscută sub denumirea de Moșii de iarnă. Cu acest prilej, se împart prinoase de colivă și de mâncare pentru sufletul celor adormiți, alături de rugăciunile de pomenire săvârșite de preoți.

În ziua de sâmbătă, 6 martie 2021, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dumitru” din Craiova, precum și slujba de pomenire a ctitorilor și a slujitorilor sfântului locaș. Tot în cadrul sfintei slujbe, diaconul Talpeș Ion Temistocle a fost hirotonit preot pe seama Parohiei Covrigi, din cadrul Protoieriei Târgu-Jiu Sud, județul Gorj, iar teologul Chimoiu Alin Petrișor a fost hirotonit diacon pe seama Parohiei Preajba de Câmp, din Protoieria Craiova Sud, județul Dolj.

La finalul Sfintei Liturghii, ÎPS Dr. Irineu a citit rugăciunea specială pentru încetarea epidemiei de coronavirus.