Obiceiuri populare de primăvară în Parohia Moţăţei

Evenimente

Ansamblul Folcloric de Copii „Hora Moţăţeiului” din localitatea Moţăţei, coordonat de Pr. Cătălin Glăvan, a desfăşurat în această perioadă o serie de programe artistice, atât specifice sărbătorilor lunii martie, cât şi constând în cântece şi poezii patriotice. Astfel, la finalul Cercului Pastoral – Misionar organizat la începutul acestei luni sub coordonarea Pr. Cătălin Neacşu, Protoiereu al Protopopiatului Băileşti, a fost prezentat un moment artistic format din cântece şi poezii patriotice, cât şi din cântări corale. De asemenea, cu prilejul Zilei Mamei, a fost organizat un program artistic specific acestei sărbători, dedicat mamelor şi bunicilor din localitate. Evenimentul a avut loc în prezenţa unui număr redus de spectatori, în contextul măsurilor sanitare actuale.

Părintele Cătălin Glăvan, Coordonatorul Ansamblului Folcloric de Copii din localitatea Moţăţei, povesteşte despre implicarea copiilor în activităţile Ansamblului şi despre istoricul acestuia. „Ansamblul nostru pe zi ce trece se înmulţeşte şi suntem foarte mulţumiţi de acest lucru. Dacă în urmă cu un an vorbeam de un număr de maxim 20 de copii, în prezent avem în Ansamblul nostru şi în Corul Parohiei noastre 70 de copii de toate vârstele, care urmează toate aceste cursuri, bine-nţeles cu ajutorul Primăriei Moţăţei şi al Consiliului Judeţean Dolj. Încercăm să reînviem aceste tradiţii şi mai ales tradiţia Ansamblului nostru de la Moţăţei, care a fost condus de domnul Petre Vasile, luând cel mai mare premiu naţional la vremea aceea. Apoi a fost o perioadă când nu a mai funcţionat, şi am hotărât să îl reînviem, dându-i această denumire, «Hora Moţăţeiului». Vreau să mulţumesc tuturor celor care ne sunt alături, în frunte cu autorităţile locale şi judeţene! Totodată mulţumim celor cu inimă mare şi în continuare îi rugăm pe cei care au posibilitatea să ne ajute, să facă acest lucru, pentru că este nevoie de sprijin pentru achiziţionarea de costume populare pentru copii”, a subliniat părintele Cătălin Glăvan.

Gabriela Firu