Examen de capacitate preoţească, în Mitropolia Olteniei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la sediul Facultății de Teologie din Craiova, s-a organizat la începutul acestei săptămâni Examenul de capacitate preoţească, sesiunea martie 2021. Examenul s-a desfăşurat în perioada 09-11 martie.

Potrivit Pr. Adrian Trifu, Consilier Eparhial în cadrul Sectorului Administrativ – Bisericesc al Arhiepiscopiei Craiovei, examenul a constat în: Evaluare psihologică şi pastoral-misionară (probă eliminatorie); Examen scris la Dogmatică, Misiologie şi Administraţie parohială pentru toţi candidaţii; Examen oral la Teologie Liturgică, Omiletică, Catehetică şi Muzică Bisericească.

La examen au participat 12 candidaţi din Arhiepiscopia Craiovei, 3 candidați din Arhiepiscopia Râmnicului și 2 candidați din Episcopia Severinului şi Strehaiei. În urma susţinerii examenului, toţi cei 17 candidaţi au promovat examenul. Rezultatele pentru Examenul de capacitate preoţească, sesiunea martie 2021, pot fi găsite la următorul link: https://mitropoliaolteniei.ro/wp-content/uploads/2021/03/Catalog-Note-Capacitate-Martie-2021.pdf.

 Gabriela Firu