Workshop în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, disciplina Religie

Evenimente

Profesorii metodişti şi membrii Biroului Consultativ ai disciplinei Religie din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Dolj s-au reunit miercuri, 10 martie, în sala Amfiteatru a ISJ Dolj, pentru a participa la Workshop-ul privind organizarea activităţilor din semestrul al II-lea, la disciplina Religie. La eveniment au participat Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Dolj şi Diac. Adrian Lupu, Inspector la Biroul de Învăţământ al Arhiepiscopiei Craiovei.

„În cadrul acestui workshop am dezbătut posibilele activităţi pe care le putem derula în semestrul al II-lea al anului şcolar, având în vedere contextul de sănătate generat de pandemia de SARS-CoV-2. Activităţile, în marea majoritate, vor fi online, pentru că aceasta este impunerea, având în vedere că trebuie să respectăm scenariile şi pentru localităţile unde funcţionează şcolile, dar şi pentru elevi, pe de o parte, iar pe de altă parte vom avea activităţile ştiinţifice care se vor concretiza într-un simpozion şi o masă rotundă, cu tematică aferentă indicaţiilor Patriarhiei Române. Bineînţeles, nu în ultimul rând, vom avea activităţile cultural – artistice pe care le vom realiza pe parcursul Postului Paştelui şi activităţile specifice Paştelui. O parte din activităţile pe care le-am avut în vedere şi pe care le realizăm pe tot parcursul anului şi care vor continua şi în acest semestru sunt activităţile filantropice ce urmăresc să sprijine copiii din medii defavorizate, mai ales cele din familii dezorganizate şi medii expuse excluziunii din cauza sărăciei”, a subliniat Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Dolj.

Gabriela Firu