Finalizarea Concursului Catehetic Eparhial „Cum să ne aducem prietenii mai aproape de Biserică?”, în judeţul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de joi, 11 martie 2021, a avut loc evaluarea proiectelor realizate de grupurile parohiale din judeţul Dolj, în Concursul Catehetic Eparhial „Cum să ne aducem prietenii mai aproape de Biserică?”, din cadrul Proiectului Catehetic „Lumină din Lumină”.

În prezenţa comisiei, preoţii coordonatori ai grupurilor au prezentat activităţile realizate cu implicarea tinerilor. Proiectele au adunat lucrări cu conţinut teoretic şi activităţi cu conţinut practic în legătură cu tema generală a concursului.

Din comisia de evaluare au făcut parte: Pr. Dr. Sorescu Gabriel, Consilier Eparhial, Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu, Consilier Cultural, Pr. Ion Nicolae, Protoiereu al Protopopiatului Craiova Nord, Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, Pr. Mihail Ispas, reprezentant al Protoieriei Băileşti, Diac. Inspector Teodor Marcu şi Diac. Inspector Lupu Adrian, din cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei.

„Ne-am întâlnit în această zi pentru a evalua proiectele eparhiale care s-au derulat sub egida Arhiepiscopiei Craiovei, cu titlul «Cum să ne aducem prietenii mai aproape de Biserică?». Ne-am dorit să impulsionăm activitatea cu tinerii, în cadrul grupurilor parohiale nou înfiinţate. Prin urmare, v-am îndemnat pe cei care aţi avut astfel de activităţi cu tinerii din toate protoieriile din judeţele Dolj şi Gorj, din Arhiepiscopia Craiovei, să încercaţi să faceţi un  proiect prin care dumneavoastră să răspundeţi la această întrebare: «Cum să ne aducem prietenii mai aproape de Biserică?», un proiect la care să colaboreze atât preotul coordonator de grup parohial, cât şi laicul coordonator, şi nu în ultimul rând tinerii care au fost implicaţi în activităţile dumneavoastră. Avem astăzi bucuria de a vă avea în această sală pe dumneavoastră, părinţii coordonatori. Fiecare dintre dumneavoastră sunteţi câştigătorii acestui concurs, iar nouă nu ne rămâne decât să vă apreciem valoarea”, a subliniat Pr. Dr. Gabriel Sorescu, Consilier al Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare.

Părintele Consilier Cultural Grigore Vulcănescu i-a felicitat pe toţi participanţii şi a adresat un cuvânt de încurajare în vederea dezvoltării activităţii acestor grupuri parohiale. „A fost o zi deosebită şi doresc să felicit pe toţi cei care s-au străduit pentru împlinirea acestor activităţi. Dumneavoastră, preoţii, aţi reuşit şi singuri, şi cu ajutorul profesorilor de religie, să desfăşuraţi această activitate foarte delicată. Această activitate a dumneavoastră trebuie să aibă continuitate! Trebuie să transformăm aceste activităţi ale grupurilor acestora de tineri în zile de permanentă sărbătoare. Copiii aceştia trebuie să fie aceia care, într-adevăr, prin comportamentul lor, prin faptele lor cele frumoase, să-i atragă pe ceilalţi înspre Biserică. Pentru că de aceea, dumneavoastră, părinţilor care sunteţi începători de drumuri, trebuie să continuaţi şi să transformaţi aceşti copii încât să transmită mesajele acestea frumoase ale apropierii de Dumnezeu. Şi atunci, cu siguranţă veţi fi şi dumneavoastră împliniţi sufleteşte”, a transmis Pr. Consilier Grigore Vulcănescu.

Un îndemn în direcţia implicării tinerilor în activitatea Bisericii l-a adresat celor prezenţi şi Părintele Protoiereu al Protopopiatului Craiova Nord,  Pr. Ion Nicolae. „Dacă veţi reuşi ca pe aceşti tineri să-i păstraţi în continuare în Biserică, peste ani veţi avea mulţumiri sufleteşti, pe care fiecare ne dorim să le avem, ca urmare a muncii noastre. Felicitări tuturor! ”, le-a comunicat participanţilor Pr. Protoiereu Ion Nicolae.

Activitatea Grupurilor parohiale, premiată

În urma evaluării prezentărilor şi a portofoliilor, comisia a decis acordarea următoarelor locuri:

Locul I:

Grupul parohial „Sfântul Dumitru”, Parohia Filiaşi,  coordonator: Pr. Marian Hantea;

Locul al II-lea:

Grupul Parohial „Grupul Sfântului Calinic”, Parohia “Sfântul Calinic Cernicanul”, din Craiova, coordonat de Pr. Nicolae Constantin;

Grupul Parohial „Tinerii Brâncoveni”, Parohia „Sfinţii Martiri Brâncoveni”, Craiova, coordonator: Pr. Cosmin Dorobăţ;

Grupul Parohial „Tinerii din deal”, Parohia „Izvorul Tămăduirii”, Calafat, coordonator: Pr. Nicolae Vasilică.

Locul al III-lea:

Grupul parohial „Tinerii Independenţi”, Parohia „Sfântul Nicolae” din Calafat, coordonator: pr. Roman Alexandru;

Grupul parohial „Copii buni”, Parohia Gherceştii Noi, coordonator: Pr. Adrian Cârciumaru;

Grupul parohial „Urmaşii Brâncovenilor”, Dăbuleni, coordonator: Pr. Croitoru Cristi.

Premiu special:

Grupul parohial „Colindătorii Sfântului Ierarh Nicolae”, Parohia „Ziua Crucii”, coordonator: Pr. Vlăducu Viorel.

Au fost înmânate diplome de apreciere pentru preoţii coordonatori şi laicii coordonatori premiaţi la concurs.

Concursul s-a desfăşurat în perioada 18 ianuarie – 26 februarie 2021, propunând implicarea activă a adolescenţilor şi a tinerilor în viaţa parohială. În concurs s-au înscris grupurile parohiale formate în Proiectul Catehetic „Lumină din Lumină”, care se desfăşoară în Arhiepiscopia Craiovei în perioada 2020 – 2022, sub coordonarea Sectorului de Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi de Catehizare.

Gabriela Firu