Atelier de pictură icoane, în Parohia Padeş din judeţul Gorj

Evenimente

Biserica „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Parohia Padeş, judeţul Gorj, a găzduit în această perioadă un atelier de pictură icoane, la care au participat copii şi tineri din cadrul Grupului parohial al sfântului locaş. Astfel, membrii Grupului parohial „Sfântul Ilie Tesviteanul” au fost implicaţi într-o activitate de desen şi pictură, în cadrul căreia cei mici au desenat chipul Maicii Domnului, al Mântuitorului Iisus Hristos şi sfinţi, în timp ce grupa mare a realizat icoane pictate, având aceeaşi tematică. La final, lucrarile au fost prezentate în cadrul unei expoziţii. Părintele Mihail Viloiu, coordonatorul Grupului parohial, vorbeşte despre talentul şi dăruirea acestor copii, care au realizat lucrări deosebite şi apreciate de enoriaşi. „Ne dorim ca, prin aceste activităţi, să punem în valoare fiecare lucrare şi fiecare copil, deoarece toţi copiii sunt talentaţi şi dornici să participe la acţiunile organizate în Parohie. Printre aceştia, avem în grup o tânără foarte talentată la pictură, Buză Amalia, în clasa a XI-a, din localitatea Apa Neagră, care a reuşit să picteze o icoană foarte frumoasă, având chipul Marelui Mucenic Gheorghe, şi a început o altă pictură, reprezentând chipul Mântuitorului, urmând să fie finalizată zilele acestea. Ne bucurăm foarte mult că am reuşit să apropiem şi mai mult tinerii de biserică, prin formarea acestui Grup parohial”, a mărturisit părintele paroh Mihail Viloiu.

Părintele a precizat faptul că, în prezent, din Grupul parohial fac parte 30 de copii şi tineri. „Este un început bun, cu siguranţă ne vom dezvolta”, a subliniat părintele, care a amintit totodată de o altă activitate, de data aceasta desfăşurată la biserica din satul Văieni. În cadrul acesteia, copiii au participat la un atelier de creaţie, pentru a confecţiona felicitări pe care le-au dăruit mamelor şi bunicilor, cu prilejul sărbătoarei dedicată Mamei.

                                                        „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, în Parohia Padeş

Pe lângă activităţile practice, Grupul parohial participă frecvent la întâlniri tematice, organizate în zilele de duminică, la finalul Sfintei Liturghii. „Pe parcursul acestor activităţi, am vorbit copiilor despre rolul familiei, despre rolul Bisericii în formarea familiei creştine, despre rolul postului şi binefacerile aduse prin postire, despre rolul Bisericii în formarea tinerilor de mâine. Am desfăşurat mai multe activităţi care au fost primite cu mare bucurie de către copii şi de către toţi enoriaşii”, a adăugat părintele paroh Mihail Viloiu.

Activităţile s-au desfăşurat în cadrul Concursului Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, iniţiat de Patriarhia Română cu prilejul Anului omagial al pastoraţiei românilor din afara României. Concursul se desfăşoară în Arhiepiscopia Craiovei cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

„Mulţumim în primul rând copiilor, doamnelor educatoare, doamnelor învăţătoare, părintelui Popa Mihai, de la Parohia Călugăreni, şi Ansamblului «Bordeiaşul», condus de doamna Georgeta Corlan Enache. Totodată mulţumim pentru sprijin familiei Pora Costel şi domnului Dan Ilie Morega, preşedinte al Fundaţiei «Tudor Vladimirescu».  Suntem de asemenea mulţumitori domnului profesor de religie Corlan Liviu, doamnei educatoare Ştefănescu Doina, de la Grădiniţa Văieni, doamnei educatoare Ţăpârdea Gabriela, de la Grădiniţa Padeş, şi doamnei învăţătoare Cloşanu Rodica, din cadrul Şcolii Gimnaziale Padeş”, a conchis părintele Mihail Viloiu.

Gabriela Firu