Săptămâna duhovnicească la Liceul Teologic „Sfântul Nicodim”, din Târg-Jiu

Evenimente

În fiecare an, în prima săptămână din Postul Mare, în cadrul Pavecerniței Mari, se citește Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. Această primă săptămână este cunoscută în popor drept „Săptămâna duhovnicească” datorită încărcăturii spirituale și liturgice deosebite.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 15-18 martie, elevii Liceului Teologic au putut să participe la săvârșirea Pavecerniței Mari prin intermediul platformelor online, date fiind condițiile pandemice. Astfel, elevii claselor IX-XII au vizionat, în fiecare seară, transmisiunea, pe platforma Google Meet și pe pagina de Facebook, de la Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dimitrie” din Craiova. Aceasta s-a realizat în baza parteneriatului pe care Liceul Teologic îl are cu Catedrala Mitropolitană, responsabili de acest demers fiind Arhid. Prof. Nicușor Lăzărică, Diac. Insp. Adrian Lupu și Arhid. Cons. Alexandru Zidaru.

Canonul cel Mare a fost audiat, pe lângă elevi, de către părinții și bunicii acestora, precum și de cadre didactice ale liceului, în frunte cu Pr. Prof. Anghel Păunescu și Pr. Prof. Cristinel Raica, directorii liceului. În proiect au fost implicați și diriginții claselor menționate precum și alte cadre didactice, dintre care amintim: Prof. Dumitru Bărăscu, Prof. Cristina Buzducea, Pr. Prof Ionuț Pădureanu, Pr. Prof. Ionuț Bordeiași, Prof. Angelica Mirea etc. Aceste activități au urmat unei conferințe susținută de Arhim. Vladimir Dărângă, Marele Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane în săptămâna premergătoare începerii Postului celui Mare.