Activităţi în scop caritabil, în Parohia Cartiu din judeţul Gorj

Evenimente

Proiectul „Biserica – familia românilor de pretutindeni” al Patriarhiei Române este implementat în Parohia Cartiu, localitatea Turcineşti din judeţul Gorj, prin mai multe activităţi caritabile, catehetice şi de creaţie. Proiectul se desfăşoară în Arhiepiscopia Craiovei cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Părintele paroh Stoicoiu Alin Nicolae a menţionat că activităţile au loc la Biserica Adormirea Maicii Domnului” în cadrul mini – proiectului „Familia mea, casa mea”, la care participă copii şi tineri ai Grupului parohial.

Scopul acestui proiect este organizarea de activităţi catehetice şi de creaţie şi demararea unei acţiuni caritabile, pentru sprijinirea unor familii dezavantajate social, din Parohie. În cadrul proiectului au fost organizate mai multe întâlniri catehetice, pe teme precum “Familia, creaţia lui Dumnezeu”, „Cinstirea părinţilor” etc. Totodată, copiii din cadrul Grupului parohial au participat la activităţi de creaţie: pictură, confecţionare de brăţări şi alte decoraţiuni din materiale reciclabile. Lucrările copiilor vor fi expuse în cadrul Bisericii joi, 25 martie, în ziua sărbătorii Buna Vestire. Duminică, 28 martie, proiectul se va finaliza prin sprijinirea a două familii cu posibilităţi materiale reduse, din Parohie.

Gabriela Firu