„De drag şi dor de casă”, acţiuni filantropice desfăşurate în Parohia Mătăsari II

Evenimente

Parohia Mătăsari II din judeţul Gorj a organizat săptămâna aceasta o acţiune caritabilă, adresată persoanelor cu posibilităţi materiale reduse, din Parohie. Părintele Dumitru Purcel, preot paroh al Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, a subliniat că proiectul de ajutorare al familiilor aflate în nevoie va continua şi în perioada următoare. Totodată, părintele a precizat că, în acest demers, un rol important l-au avut parteneriatele cu autorităţile locale, Primăria Mătăsari, Sectorul Social, şi Colegiul Tehnic Mătăsari. Proiectul „De drag şi dor de casă” este o acţiune locală care s-a derulat în cadrul Proiectului Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, iniţiat de Patriarhia Română. În Arhiepiscopia Craiovei, activităţile proiectului s-au desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

„În cadrul Parohiei noastre, Mătăsari II, proiectul care poartă denumirea «De drag şi dor de casă» a debutat cu întâlnirea tinerilor care fac parte din Grupul de cateheză al Parohiei noastre. Am avut în mijlocul nostru şi tineri care s-au întors din străinătate şi care au participat la întâlnirea cu tinerii noştri. Foarte importantă a fost de asemenea colaborarea cu reprezentanţii Colegiului Tehnic Mătăsari, în cadrul căreia am confecţionat mărţişoare şi felicitări pentru mamele creştine. Am încercat astfel să ajutăm familiile care sunt în dificultate şi care au mare nevoie de susţinere din partea noastră. Fondurile obţinute în această campanie caritabilă au fost direcţionate către sprijinirea acestor familii, astfel că, în parteneriat cu Sectorul Social din cadrul Primăriei Mătăsari, în ziua de 25 martie, de Buna Vestire, am distribuit ajutoare familiilor dezavantajate social. Aceste acţiuni vor continua în perioada următoare, cu atât mai mult cu cât ne aflăm în postul Sfintelor Paşti şi ne apropiem de marele praznic al Învierii Domnului”, a menţionat părintele paroh Dumitru Purcel.

Gabriela Firu