Proiectul „Din suflet”, in sprijinul pacienţilor de la Spitalul Orăşenesc Turceni

Evenimente

Pacienţii de la Spitalului Orăşenesc Turceni, Secţia de Psihiatrie, au primit în această perioadă mai multe pachete cu alimente, produse de igienă şi dezinfecţie, în cadrul unui proiect coordonat de Parohia Turcenii de Sus, prin preoţii Buşe Petre, preot paroh, şi părintele Rusu Marin.

Părintele Buşe Petre, paroh al Bisericii „Sfânta Parascheva”, a precizat faptul că în această acţiune s-au implicat copiii din cadrul Grupului parohial „Sfânta Parascheva”, elevi ai Liceului Tehnologic Turceni. „Familiile copiilor, alături de elevi, ne-au sprijinit foarte mult şi le suntem mulţumitori pentru că s-au alăturat acestei acţiuni. Totodată, am acordat pachete cu alimente şi haine pentru 30 de familii cu posibilităţi materiale reduse, din Parohia Turcenii de Sus. Mulţumim totodată profesorilor la disciplina Religie: prof. Gîlceavă Natalia, prof Buşe Ileana şi prof. Iordache Alina”, a precizat părintele paroh Buşe Petre. De asemenea, Proiectul caritabil din Parohia Turcenii de Sus este desfăşurat în parteneriat cu Parohia Ortodoxă „Sfânta Tavita” din Verona, Italia, din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin părintele paroh Andronache Ştefan Cătălin.

Proiectul caritabil „Din suflet”, derulat în Parohia Turcenii de Sus, judeţul Gorj, face parte din Proiectul Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni” al Patriarhiei Române. Proiectul este implementat în Arhiepiscopia Craiovei cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Gabriela Firu