Conferinţe duhovniceşti, organizate de A.S.C.O.R. Craiova

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (A.S.C.O.R,), filiala Craiova, organizează joi, 8 aprilie, prima conferinţa duhovnicească din perioada Postului Mare, susţinută de Arhid. Conf. Univ. Dr. Ionel Ungureanu, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Craiova. Evenimentul se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Tema conferinţei este: “Intimitatea Scripturii (şi) prin textele Triodului” şi constă în descoperirea Scripturii și dimensiunea biblică a rugăciunii. Conferinţa se va desfăşura online, pe platforma Google Meet, între orele 19.00 – 20.30. În prima parte a evenimentului va avea loc prezentarea temei menţionate, urmată de sesiunea întrebărilor adresate de participanţi.

Următoarea conferinţă va avea loc în data de 15 aprilie şi va fi susţinută de Pr. Lect. Univ. Dr. Lucian – Zenoviu Bot, din cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova. Tema conferinţei va fi: „Slujbele din perioada Triodului – reflecţie şi aşezare în odihna Edenului”.

Gabriela Firu